Shitja e makinave do të ngritet në 69 milionë në 2010

Shitja rekorde e automobilave deri në fund të këtij viti mund të rritet deri në nivelin rekord prej 69,6 milionëve, parashikon ekonomisti HIS Automotiv,...

Greqia kërkon naftë në detin Jon

Kryeministri grek, Jorgo Papandreu ka paralajmëruar fillimin e kërkimeve për naftë dhe gaz në detin Egje dhe Jon. Gjatë një ceremonie të organizuar në Selanik...

Tregu i makinave në krizë

Shitjet e automobilëve në Europë regjistruan nivelin e tyre më të ulët në 12 muaj në shtator, treguan të dhënat e publikuara nga vetë...

Derivate jocilësore shiten në treg

Cilësia e dobët e derivateve të naftës, mungesa e territoreve të lira për të vepruar, krijimi i privilegjeve për kompani të caktuara të naftës,...

Toyota tërheq 7.4 mln automjete

Gjiganti japonez i automobilave, Toyota kërkoi vullnetarisht grumbullimin e 7.4 milion makinave të prodhuara prej saj për shkak të një avarie në hapjen e...

10 makinat më të shitura në SHBA për 2011

Sipas revistës “Forbes” makina më e shitur në SHBA për vitin 2010 është Ford F-150. Makinat firmave aziatike duket se janë prekur shumë nga...

General Motors pritet te largoi nga puna 2.000 punëtor nga “Opeli”

Prodhuesi më i madhë automjeteve në Amerikë  General Motors, pritet qe do të largoj nga puna së paku 2.000 punonjës nga partneri i tij...

Ndërtojnë fabrikë të re

Dy prodhuesit e automobilave, kompania franceze “Reno” dhe ajo japoneze “Nissan”, do të investojnë në fabrikën e përbashkët në Indi, e dedikuar për prodhimin...

Çmimi i naftës rrezikon kompanitë ajrore

Kompanitë ajrore do të shohin përfitimet e tyre të përgjysmohen gjatë vitit, për shkak të rritjes së çmimit të karburanteve, deklaroi Shoqata e Transportit...

Sistem i ri për sigurimin e makinave

Autoriteti i Konkurrencës shprehet se për ta bërë funksional tregun e sigurimeve në vend duhet që të aplikohet sistemi bonus- malus. Ky sistem, sipas...