Home » Automjete Hibride, Mercedes » Mercedes S-Class i parë Hibrid nga Daimler

Kur prodhuesi i automjeteve Daimler do të prodhoj modelin e ardhshëm Mercedes Benz S-Class në vitin 2012, ai do të jetë në dispozicion me një platformë hibride.

Kjo kompani ka bërë të ditur se do të nxjerrë modelin S-Class me linja të plota, më të fuqishme dhe makinen më efikase pavarësisht nga numri i modelit.

Duke folur në një intervistë për Autocar, kreu i Mercedesit Thomas Webere tha se sipas hulumtimeve dhe zhvillimit ky model hibrid mund të prodhoj mbi 80mpg, përderisa emetimi i CO2 nga ky model mund të ulët në 100 g/ CO2 për kilometër.  Çmimi i veturës pritet të jetë dukshëm më i lart se sa modeli bazë S-Class.

Mercedes tashmë ka në tregje modelin BlueHybrid S400, i cili prodhon 279-kuaj-fuqi me një motor 3,5-litër-V6 se bashku me një motor elektrik 15-kilovoltsh me vetëm 30mpg.

Megjithatë koncepti i Mercedes-Benz S500 Vision plug është treguar në Frankfurt në vitin e kaluar, qe ka 73,5 mpg, dhe një shpejtësi prej 0-100 km/h prej 5.5 sekonda.

Ndaje artikullin me të tjerët:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Digg
 • TwitThis
 • Print this article!

Artikuj të ngjajshëm:

 1. Lorinser me pako për Mercedes S-Class
 2. Modeli i parë Hibrid nga Ferrari
 3. Zbulohen fotot e para të Mercedes SLS AMG
 4. Zbulohet dizajni i ri i vetures Mercedes, modelit C-Class
 5. Mercedes publikon fotot zyrtare të E-class karavan

© 2010 AutoLajme.com ·