Home » Biznes » Regjistrimi i automjeteve, deri në dhjetë vjet

Zyrtarë të Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave (MEF), thonë se janë duke e shqyrtuar mundësinë për rritjen e vjetërsisë për regjistrimin e veturave deri në dhjetë vjet, por sipas tyre, ata do të shkojnë kah ajo, që të stimulohet blerja e veturave të reja.

Zëdhënësi i Doganave të Kosovës Adriatik Stavilevi, tha se dogana do ta implementojnë çfarëdo vendimi, që qeveria harton për regjistrimin e veturave të vjetra.

“Me regjistrimin e veturave të vjetra nuk do të dëmtohej buxheti i shtetit, por qëllimi është të mos importohen vetura të cilat e ndotin ambientin”, tha Stavileci.

Ndryshe në Kosovë, aktualisht lejohet regjistrim i veturave deri në tetë vjet të vjetra por kjo mund të ndryshojë. Ndryshimin për regjistrimin e veturave e mirëpresin edhe ekspertë të ekonomisë.

Ndaje artikullin me të tjerët:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Digg
 • TwitThis
 • Print this article!

17 Komente

 1. Rushit Peci says:

  Te nderuar zonja e zotri

  Kam deshit te die se a eshte e vertet se mund ta bejm perkthimin e veturave angleze (me timon ne annen e djathet) 5/6 vjet te vjeter, Nese
  nuk eshte e lejume ju lutem me informoni se cila eshte arsyeja, se ne faqen e juan nuk ka shpjegim konkret.

  Ju pershendes dhe faliminderit per mirkuptim.

 2. ylber says:

  pershendetje, a ka gjasa me u lshu ligji per vetura te vjetra mrena keti viti 2011

 3. Faton Shijaku says:

  O zotëri të nderuar nuk kemi kushte për vetura të reja, se boll plan i mirë është ky po mundësitë janë shum të vogla në Kosovë,e unë ju kisha lutë shum me ndryshu kufizimin që është vetëm 8vjet e me ba 15 ose 16vjet ose edhe ma shum se i kishim hjekë këto veturat e pasluftës të prodhimit 1986,87 e i kishim ba do më të mira p.sh 1995, 96 e tutje se ka vetura të këtyre viteve në perëndim boll që nuk e ndotin ambientin edhe mi pru me i doganu në Kosovë edhe ok flm për mirkuptim!

 4. liman says:

  pershendetje , a ka mundesi me na tregu per regjistrimin e verurave te vjetra edhe prej cilit vite munden te regjistrohen .faleminderit

 5. liman says:

  spo kthejka kerkush pergjigje o vllezer ktu .taman si ministrit tona …..

 6. Tutush Grepi says:

  Zonja e Zotri jam nje gyrbetqar qe 20 vite ne gjermani po me ministrin ton nuk mund ti a del kush ata vozitin vetura te reja me pare te popullit e kha kishe nuk lejohen veturat ma te vjetra se 8 vite mu regjistru e tash kur jan met hajnat pa lek spo kan qka me vijedh ma tash dojn mej regjistru makinat qe nga viti 98 edhe ata per nje kubig 1 euro dmth.2000kubig 2000 euro kjo sasht normal bre nanen te gjithve jav qkerdhevsha po na myten veq ALBIN KURTI ju vjen hakesh atyne. ne gjermoni voziten kerret qe jan ma te vjetra se 20 vite e atje jo se ata jan shum te fort e hallku spo kan buk me hanger ju pershendet VUSHTERRNALIA.

 7. Drilon says:

  “Pershedetje “Jam ne mendime te njejta me Faton Shijakun qe kerkon per vetura ma te vjetra se 10 vjet nese ka mundsi se te rejat ska mundsi me u ble Se hala nuk kemi mbrri ne pagat e atyre te Qeveris Por jetojm me 200 euro ne muaj dhe vetura per mu personalisht nuk esht luksoz por esht nevoj se kjo qeveri do me na mbyt per segjalli” … flm per mirkuptim

 8. blerimi36 says:

  Po me vjen mir qe dikujt i ra ndermend se veturat nuk duhet kufizuar ne vitin e prodhimit,por ne gjendjen e tyre teknike.Pra,veturat qe jan ne Kosov do vazhdojn te vjetrohen dhe njerzit nuk i hedhin ne berllog fare,dhe Kosova do te bahet shteti me veturat ma te vjetra ne bot.Pra ato vetura qe jan do te harrnohen 1000 apo gjithmon her nga pjeset e hedhura ne shtetet perendimore.Pra,Kosova do ta ket berllogun boteror te veturave,dhe ambienti do te bahet edhe ma fatal se qe asht tashti.Ndaji nji Pyetje per ligjvanesit ne Kosovar,nese e kini koken bosh asht mir me pyet se ju mesojn edhe njerzit se ju vjen keq qe nuk dini dhe koken leer te that.

 9. Kujtim SPAHIU says:

  Mirdita bashkatdhetar te nderuar ju pershendes perzemersisht ne trojet shqipetare dhe kudo qe jeni neper bot se edhe vet jam mergimtar afro 13-vitev.
  Dashta me than se edhe une jam i te njejtit mendim me Faton SHIJAKUN se propozimi i tij i jep prioritet perfitimi vet qeveris edhe popullit te kosoves tani sadokudo lirohemi nga llami qe per moment popullata e posedon edhe mas pakti 50-60% edhe ambienti ma shum se ma heret do te mbrohet.

 10. mani says:

  o zotri nuk e di se si po mund te thuani qe do behemi shteti me veturat me te vjetra ne bote sepse ne itali psh regjistrohen veturat sado te vjetra qe jane apo ndoshta na kemi perparu ma shume se itali e shtetet e tjera pastaj gjithmone duhet te llogaritni qe ne kosove papunesia asht me e madhja ne evrope dhe te ardhurat per koke banori jane me te voglat ne europe dhe duhet te behen lehtesime qe te kene mundesi te gjith te blejne e regjistrojne makina por normal te jene ne gjendje teknike shume te mir dhe kisha thene mos te mundohemi te jemi me te avancuar se sa zvicrra gjermania e italia ne aspektin e makinave sepse nese gjermania italia e zvicrra regjistrojne makina edhe 30 vjet te vjetra pse ne ne kosove jo athua qenkemi shume te perparuar dhe ndotjen e ambientit e kemi 0% apo krejt evropa jane me nje fjal budall e ne te menqur a jemi ne me te menqurit ne europe dhe bote????? Ndoshta po……

 11. burim trim says:

  kan met hajnat pa ero tash ju mshojn popllit te ngarat edhe poplli nuk ban pytje vete rigjistrojn ka dale o burra se nuk asht normale kjo shum shtrejt asht kye regjistrim kur kun ne bot nuk asht kaq shtrejt vetem ne kosove gjinja po vdesin per buk nuk kan qka punojn shtet ma fijoz

 12. Vedat says:

  dua te di keta kamionetat volkswagen t4 qe jan me ulse dhe me prekolic, dua te di deri ne cilin vit regjistrohen.

 13. toni says:

  si do te arrim perpara kur ti shikojm veturat se qfar viti as nje vend se di se endalon veturen per vit te vjeter me rensi vetura me pas kotrollen teknik ne rregull per te leju ne rks o te nderuar shqiptar boll ma rks me jetu me bugjet te gurbet qarve ju faliminderit toni ne france

 14. valon says:

  kjo nuk esht noraml per menimin tim une jetoj ne austri dhe ne ate vend regjistrohen te gjitha veturat prej viteve te 70 mirpo ne austri kur te bohet kontrrolla teknike ska lidhje sa esht i vjeter automjeti del si me kon i viti 2012 e ketu te na as nuk ka kontrrooll teknike as kurgjo per menimin tim ky ligj ska kurfar dobie per shtetin e kosoves.

 15. Bekim GER says:

  me qet ligj asht mush Kosova me golfa 2 se nuk jan as pak te aft per qarkullim,gjdo familje ne ks ku rroga normale asht dikun 350 euro nuk kan mundesi me ble kerr 8 vjet te ri por sa e blen nje golf 2 dikun 2000 euro me tabela rks ma mir asht kan me ble nje golf 4 me te njejtin qmim.per ata familjen ja qivsha kush e ka qit ket ligj se po me shtin me shajt

 16. blerimi says:

  a mund te me tregoj dikush a kam te drejte me marre veture prej amerikes edhe me e pru ne kosove e me e rregjistru esht viti 2001 ju lutem a me tregon dikush a kam te drejte me e pru prej amerikes edhe me e rregjistru ok tung…

 17. bedri says:

  E kom sjell nje vetur audi prej Gjermonie eshte e vitit 97,a mundem me regjistru a po jo ,ju lutem me tregoni.

Komentoni këtë artikull

© 2010 AutoLajme.com · Auslandskrankenversicherung