Elegance, sportivitet dhe ekskluzivitet. Këto mund ti gjesh në modelin Alfa Romeo Disco Volante. Një dy-vendësh Coupe ndërtuar nga një atelier në Milano, i cili e nisi punën e tij duke u bazuar në modelin 8C.

Kjo e fundit ka një motor V8 me 4.7-litra prej 450 hp. Ky eshte ekzeplari i pare i nxjerrë në Milano ndersa dy te tjera janë duke u perfunduar.

Makina arrin një shpejtësi maksimale 290 km/h e cila mund të nxjerrë 0-100 km/h në 4,2 sekonda. Linjat e ketij modeli te kujtojnë Alfa Romeon 1900 Touring C52 i dizenjuar në vitin 1952 por duke bërë disa ndryshime rrënjësore që kanë të bëjnë trupin e makinës i cili tashmë përbëhet nga fibra karboni dhe alumini, fuqia motorike, etj.

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!