Sheiku Salman bin Isa Al-Khalifa beson se një garë e re në Katar apo kudo tjeter do të eklipsoje rëndesinë e fundit te sezonit ne Abu Dhabi Grand Prix.

Bahreini bllokon perpjekjet e Katarit per tu futur ne kalendarin e Formula 1. kete e konfirmoi shefi i “Bahrain International Circuit” qe shprehet skeptik per nje gare te re ne vendet e Gjirit. Bahreini u be gara e pare e F1 ne Lindjen e Mesme ne vitin 2004. Suksesi i shpejtesise maksimale ne zone solli ne aktivitet edhe Abu Dhabi Grand Prix, kjo qe nga viti 2009.

“Oreksi vjen duke ngrene” thote nje fjale e urte dhe duket se kete konfirmon perpjekja e Katarit qe pas Moto GP te organizoje edhe nje gare ne F1 ne “Losail International Circuit” ose ne nje piste te re ne rruget e qytetit-shtet. Mirepo sheiku Salman bin Isa Al-Khalifa beson se nje gare e re ne Katar apo kudo tjeter do te eklipsoje rendesine e fundit te sezonit ne Abu Dhabi Grand Prix.

Nuk jane te pakte ata qe besojne se Al-Khalifa mund te kete marre te drejten e vetos ne hije si nje promotor i F1 ne Lindjen e Mesme, kur firmosi me Ecclestone, 10 vite me pare. Madje sheiku qe organizon garen e Bahrein e pranon kulturen ne rritje drejt sporteve te shpejtesise ne vendet e Gjirit. Por ai nuk eshte i bindur per shtimin e shpejte te nje piste te re ne zone. Duket se shuhen keshtu shpresat e Katarit qe pas Moto GP, Boterorit te futbollit ne vitin 2022 dhe nje sere eventesh boterore ne lojerat me dore, te organizoje edhe nje gare te F1.

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!