Sipas informacioneve më të reja, BMW planifikon të prodhojë një automjet, i cili do të jetë konkurrent i drejtpërdrejtë i Model S të Teslas, njofton Telegrafi.

Vetura e re do të bazohet në gjeneratën e ardhshme të serisë 5 dhe për dallim nga Model S elektrik, do të tërhiqet me motor hibrid plug-in.

Motori konvencional me katër cilindra do të zhvillojë 245 KF dhe do të funksionojë si gjenerator i energjisë elektrike për dy elektromotorët (njëri i vendosur në boshtin e përparmë, e tjetri në të pasmin).

Të tre motorët në total do të zhvillojnë 544 KF.Marshi do të jetë manual me gjashtë shkallë. /Telegrafi/

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!