Makinat elektrike mund të prodhojnë më shumë emetime të dëmshme gjatë jetëgjatësisë së tyre në krahasim me mjetet e tjera, për shkak të energjisë së konsumuar për të prodhuar bateritë e tyre.

Përfundimin e ka nxjerrë një studimi i komisionit të Low Carbon Vehicle Partnership (Low Cvp) i financuar nga qeveria britanike dhe industria automobilistike.

Sipas studimit, një mjet elektrik mesatar, duhet të kryejë të paktën 150 mijë kilometra përpara se të realizojë një kursim neto të emetimeve.

 

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!