“Peugeot” me sallon të vet në Prishtinë

Kompania franceze e prodhimit të veturave “Peugeot” nga e enjtja ka hapur sallonin e saj të veturave në Prishtinë. Pos shitjes së drejtpërdrejtë të veturave,...

Kia K9, krenaria e industrisë jug-koreane

Seadni luksoz të cilët në kompaninë Kia e kanë quajtur thjeshtë K9, sapo është paraqitur në tregun vendor jug-korean. Por a është me të...

Bie çmimi i naftës në tregjet ndërkombëtare

Çmimi i arit të zi në tregjet ndërkombëtare në sesionin e së mërkurës kanë pësuar një rënie të lehtë duke u ndikuar nga të...

Në detin Jon dhe në jug të Kretës ka naftë dhe gaz

Zëvëndës presidenti i firmës norvegjeze PGS  Svir Stradenes konfirmoj se ne detin Jon dhe në Jug të Kretës ka rezerva të mëdha gazi dhe...

Irlanda vendburim i naftës

Përvetësimi i vendburimeve në shelf do të çojë në një bum të naftës në Irlandë. Kjo është deklaruar nga Tony O'Reilly, Kreu i kompanisë...

Shqipëri, sot hapet tenderi për privatizimin e “Albpetrol”

Kompanitë gjigande botërore përplasen për të marrë kompaninë shqiptare Albpetrol. Një ndër privatizimet më të rëndësishme të realizuara në Shqipëri ka sjellë një betejë...

Hiqet moratoriumi për shpim-kërkimin e naftës

Administrata Obama hoqi moratoriumin për operacionet e shpim-kërkimit në ujërat e thella për naftë dhe gaz natyror në Gjirin e Meksikës, moratorium...

Bie prodhimi i naftës për 300 mijë fuçi në Arabinë Saudite

Burimet industriale kanë bërë të ditur lajmin mbi rënien e prodhimit të 300 mijë fuçie nafte në muajin korrik në Arabinë Saudite. Sipas Reuters, burimet...

Shtrenjtohen vonesat dhe riregjistrimet e veturave

Qytetarët e Kosovës do të detyrohen të paguajnë disa herë për targat e automjetit në rast të riregjistrimit të automjetit të tyre. Në rast...

Kompania franceze do të kërkojë naftë dhe gaz në ujërat e Detit të Zi

Gjiganti francez “Total” do të studiojë ujërat bullgare të Detit të Zi për shtresa të naftës dhe të gazit. Shpresa e Bullgarisë është se, në...