Modeli 458 Italia do të debutojë këtë vjeshtë në Frankfurt, Ferrari 599 GTB Fioriano pranverën e ardhshme në Gjenevë, ndërsa resiveri-Enzo pak më vonë.

“Automotive News” i shspalosi planet për të ardhmen e Ferrarit. Fillimisht në treg duhet të debutojë superautomobili 458 Italia, i cili do të paraqitet në salonin e Frankfurtit, këtë vjeshtë.

Modeli do të jetë më një “mbulesë të fortë”, edhe pse disa kohë më parë mednohej se do të ishte i butë sikur tek F430 Spider.

Vitin e ardhshëm në treg do të del Ferrari 599 GTB Fiorano, i njohur me emrin kodues F152. Automobili ngelet i njejt me dy ulëse me pjesën e pasme më të zhvilluar, dhe me motor 12 cilindërsh.

Premiera botërore është planifikuar për në mars 2012, ndërsa vendi ku do të premiera do të jetë në Zhenevë. Shitja e modelit europian do të nisë nga fillimi i verës pot ë njejtin vit.

Në vitin 2012 do të shfaqet edhe pasardhësi i superautomobilit Enzo.

“Trupi” i automobilit do të ndërtohet tërësisht nga karboni, motori do të jetë V12 atmosferik dhe në te do të gjinden një numër i madh i teknologjive avancuese të Ferrarit, të cilat do të gjenden në modelet poskomerciale të markës në vitet e ardhshme.

Tani për tani prodhuesi nuk e ka bërë të ditur se sa do të jetë limiti i serisë që do të lëshohet në treg.

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!