cobra-jet-mustangProdhuesi i njohur i automjeteve Ford ka nxjerr ne pah tipin me te ri te vitit 2010 te quajtur Cobra Jet Mustang në Panairin e Automjeteve SEMA në Las Vegas.

I dizajnuar të jetë makina ultimative garuese, Cobra Jet është krijuar për gara NHRA Stock dhe Super Stock. I krahasuar me 2008 Cobra Jet, modeli 2010 veçohet me avancime të panumërta duke përshirë “një transmision automatik të përgatitur për gara ose transmision manual, amortizatorë sportiv garues, timonë manual dhe frena, kafaz të certifikuar 8.50 dhe një sistem kthyes furnizues të derivateve”.

Ford, gjithashtu ka krijuar një kontroll iniciues të fabrikuar, që lejon vozitësin të para-programojë rrotullime për minutë sipas dëshirës. Gjersa, Ford është duke mbyllur gojën rreth specifikave, opsionet e motorëve përfshijnë njësi me supercharger ose tre motor të punuar në mënyrë natyrale (duke pritur miratimin NHRA). Sipas drejtorit për Ford Motorsport North America, Brian Wolfe, “2008 Cobra Jet ishte një veturë e shkëlqyer, ajo kreu çdo gjë që ne dëshiruam.

Me 2010 Cobra Jet, ne kemi pasur luksin e një cikli zhvillues më të gjatë dhe rezultati është jashtëzakonisht mbresëlënës. Ku 2008 Cobra Jet ishte jashtëzakonisht i fuqishëm për garën NHRA Stock, 2010 do të avancojë veturën edhe më shumë. Ne të gjithë presim të shohim Cobra Jet në gara”. Vetëm 50 Cobra Jet do të ndërtohen dhe që të gjithë janë shitur.

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!