Kompania e makinave Jaguar është futur tani në territorin e makinave të sportit, me debutimin e makinës të shumë-pritur, roadsterin ‘F-Type’. Jaguar e ka prezantuar super-makinën tek Paris Motor Show.

I-gjithi-alumin ‘F-Type’ vjen me tre verzione: F-Type, F-Type S, dhe F-Type S V8. Ndryshimi mes të trejave është komplet tek motori.

Modeli bazë, F-Type, vjen me një motor ‘supercharged’ 3.0-litërsh V6, duke prodhuar 340 kuajfuqi. F-Type S i shton motorit rreth 40 kuajfuqi të tjera, me po të njëjtën lloj motori si modeli bazë. Kurse bisha F-Type S V8 vjen me një motor ‘supercharged’ 5.0-litërsh, duk eprodhuar rreth 495 kuajfuqi.

Kamja e vetme me të treja verzionet tani për tani është kamja automatike, me tetë-marsha. Bisha F-Type S V8 shkon nga 0-100 Km/H në vetëm 4,2 sekonda.

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!