Mercedes SLS AMGMercedes ka vendosur që super veturën e tyre të re ta vendos në tavanin e Muzeut Mercedes-Benz në Stuttgart. Duke qëndruar në lartësi prej 42 metrash mbi sipërfaqen e tokës, vetura do të jetë pjesë e një ekzibicioni të ri dedikuar të madhërishmit SLS AMG.

Sipas drejtorit menaxhues të Muzeut, Michael Bock, kjo super veturë sportive do të qëndrojë për emocione, pasion dhe teknologji të lartë. “Si muze për të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e automobilizmit, ne ofrojmë një vendoje ideale për prezantime ekskluzive të të riut Mercedes-Benz SLS AMG”.

Mercedes SLS AMG

Pavarësisht paraqitjeve, Mercedes nuk ka modifikuar sistemin COMAND për të mundësuar që dyert “Gullwing” të sillen si krahë real. Në vend të kësaj, ata kanë porositur një kran hidraulik 120 tonësh, për të kryer bartjen e rëndë.

Mercedes SLS AMG

Siç është raportuar më parë, SLS AMG veçohet me një motor 6.3 litërsh V8 që prodhon 571 kuaj fuqi dhe 650 Nm moment rrotullues. Ndërruesi i përbëhet nga shtatë marshe dhe përmban fraksion të dyfishtë, gjersa V8-i i mundëson veturës që të shpërthejë prej 0 – 100 km/h për 3.8 sekonda, ndërsa shpejtësi maksimale është 317 km/h.

Ndaje artikullin me të tjerët:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Digg
  • TwitThis
  • Print this article!